Co mě trápí

MUDr. Milan Odehnal
MUDr. Miroslav Chochola
Parabeny

Parabeny jsou alkylestery parahydroxobenzoové kyseliny. Mezi nejdůležitější zástupce skupiny patří methylparaben, ethylparaben (E 214), propylparaben (E 126), butylparaben a heptylparaben. Vyznačují se svými antimikrobiálními účinky, které vzrůstají s délkou jejich alkylového řetězce, přičemž současně dochází k poklesu jejich rozpustnosti ve vodě.

Parabeny představují skupinu chemických látek, které se hojně používají jako konzervační činidla v potravinářství, kosmetice nebo farmacii. S parabeny se můžeme setkat např. v některých šampónech a sprchových gelech, deodorantech, topických (aplikovatelných na povrch těla – pokožku, sliznice) farmaceutických přípravcích nebo v podobě potravinových konzervantů.

Parabeny mají estrogenní vlastnosti, tudíž mají obdobné účinky jako ženský hormon estrogen, u kterého je známo,že hraje ústřední roli v rozvoji, růstu a progresi rakoviny prsu.

V souvislosti s parabeny je také známo, že mohou způsobovat kožní alergie. Alergická reakce je vzhledem k rozšíření parabenů v kosmetice poměrně běžná.

 

Sodium Lauryl Sulfate (SLS): Je to rychle vstřebatelná sloučenina. V případě, že se dostane do mozku, jater, očí nebo do srdce, způsobuje trvalé škodlivé následky. SLS nejenže obvykle vysušuje pokožku, ale v kombinaci s jinými chemikáliemi může mít vysloveně rakovinotvorné účinky. Na běžném trhu je oblíbený pro svou nízkou cenu a vynikající pěnivost.
Najdeme jej v těchto výrobcích: kosmetické přípravky, zubní pasta, šampón
a čisticí prostředky.
Proč papaya?